„Tydzień Bezpieczeństwa” to hasło, które w ostatnim czasie przewodziło w naszej szkole. W dniach 15 – 19 czerwca „Jedyneczka” przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej pod nazwą „Tydzień Bezpieczeństwa”. Celem przedsięwzięcia było przypomnienie zasad dotyczących bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Pomimo tego, iż w naszej szkole na co dzień promujemy bezpieczeństwo, zdrowy styl życia i uczestniczymy w różnorodnych działaniach profilaktycznych, to w minionym tygodniu intensywność tych działań była jeszcze większa. W ramach obchodów tej kampanii w świetlicach dla klas I-II oraz III-VIII odbył się szereg fascynujących działań. Uczniowie podczas zajęć utrwalili zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, podczas wycieczek rowerowych oraz w kontaktach z nieznajomymi. Przypomniano numery alarmowe oraz zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Najmłodsi uczniowie odbyli lekcję pokazową pt: „Jak bezpiecznie jeździć na rowerze?”. Uczniowie klasy III „a” uczestniczyli w pogadance z policjantem, dzięki któremu szerzej poznali tematykę cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Natomiast w klasach czwartych na języku angielskim dzieci oglądały filmy edukacyjne i rozwiązywały quizy z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie w języku angielskim. Ciekawą inicjatywą było przygotowanie przez klasę V „c” podczas zajęć informatycznych plakatów przypominających o tym jak należy się zachowywać, aby wypoczynek był bezpieczny i przyjemny. W prowadzenie zajęć aktywnie włączyli się także uczniowie klasy VIII „c”, którzy uczestniczyli w przygotowaniu i realizacji działań dotyczących zasad bezpiecznego spędzania wakacji. Gabrysia i Jakub przy pomocy prezentacji podzielili się swoją wiedzą z młodszymi uczniami z klasy IV „c”. W ostatnim dniu podsumowując działania o bezpieczeństwie uczniowie wzięli udział w spotkaniu z Panem Łukaszem – ratownikiem wodnym, który uświadomił ich o niebezpieczeństwie podczas wypoczynku nad wodą oraz poprowadził warsztaty z resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Ponadto na terenie szkoły zostały wyeksponowane gazetki tematyczne i plakaty, będące dodatkowym źródłem informacji. Tydzień Bezpieczeństwa był doskonałą okazją, aby w atrakcyjny i przyjazny sposób promować zdrowe nawyki oraz przypomnieć uczniom o zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżającego się letniego wypoczynku.
Opracowanie
Natalia Pietraszewska
![]()















